Czeskie słodycze, których koniecznie powinieneś spróbować

Jeśli lubisz słodkości, to koniecznie musisz poznać słodycze z czeskim rodowodem. Są pyszne, więc na pewno skosztujesz ich z przyjemnością. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przegląd pysznych i ciekawych słodyczy. Które z nich powinieneś spróbować jak najszybciej?

Czekolada Studentska

Nic nie zmieni faktu, że dla Polaka czeskie słodycze to przede wszystkim czekolada Studentska. To właśnie ona przychodzi pierwsza do głowy większości z nas. Jest na rynku już od 1975 roku i od tego czasu bez wątpienia stała się produktem kultowym, dookoła którego wyrosła własna legenda. Każda tabliczka to połączenie czekolady, galaretki i orzeszków arachidowych.  Są też różne dodatki np. Studentska z kokosem. Różne tekstury sprawiają, że jej smak jest naprawdę wyjątkowy i różni się od zwyczajnej czekolady z bakaliami.  

Fidorki

To okrągłe wafelki, których odpowiednika w Polsce jeszcze nie ma. W Czechach są hitem. Rocznie Czesi zjadają ponad 33 mln tych słodkich przekąsek. Ich ogromną zaletą jest różnorodność. Są dostępne w wielu przeróżnych smakach – kokosowe, orzechowe, w białej czekoladzie. Czasami wypuszczane są też edycje limitowane o rzadko spotykanych kompozycjach typu czekolada z nutą cytrusową. Te wafelki na pewno będą odpowiadały osobom, które lubią eksperymentować ze smakami. Doskonale pasują do kawy albo ciepłego kakao. Dzięki temu, że są okrągłe, to można na holenderską modę położyć je na gorącym kubku, by czekolada delikatnie się rozpuściła. To oczywiście tylko propozycja, bo Czesi zwykle tak nie robią.

Zdrojowe opłatki – Kolonada

Są to cienkie andruty, które często są porównywane z wafelkami. Pomiędzy dwoma chrupiącymi płatami ciasta znajduje się masa z orzechów laskowych. Zdrojowe opłatki zgodnie z legendą są produkowane aż od średniowiecza. Obecnie technologia ich produkcji bardzo się zmieniła, ale wciąż opłatki Kolonada należą do najpopularniejszych słodkich przekąsek w Czechach. Są one też chętnie wybierane przez turystów, bo są lekkie, ale mają dużo smaku.

Spróbuj wszystkiego

Czesi od lat słyną ze znakomitych słodyczy. Najbardziej znanym na świecie przysmakiem mającym rodowód naszych południowych sąsiadów niewątpliwie jest czekolada Studentska. W Polsce można kupić ją bez problemu w większości sklepów spożywczych. Prawie każdy Polak miał już w ustach tę wyjątkową czekoladę. Dlatego tym bardziej zachęcamy do spróbowania pozostałych dwóch wymienionych wyżej łakoci – one także są godne polecenia, choć znalezienie ich w sklepie będzie o wiele większym wyzwaniem. Dlatego tutaj zachęcamy do cierpliwości i odczekanie kilku dni na paczkę ze sklepu internetowego. Warto poczekać!