Dlaczego warto wybrać się do sklepu ze zdrową żywnością?

Jeszcze do niedawna, sklepy z żywnością ekologiczną były postrzegane jako coś ekskluzywnego lub przeznaczonego tylko dla wegan bądź wegetarian. Współczesne społeczeństwo ceni jednak coraz bardziej zdrowe produkty pochodzące ze sprawdzonych i naturalnych źródeł, dlatego miejsca te, z roku na rok zyskują większą popularność. Pierwsze sklepy ze zdrową żywnością zaczęły pojawiać się w Polsce już kilkanaście lat temu. Ten dział gospodarki nie był jeszcze wtedy tak powszechnie rozpropagowany, dlatego wiele z nich szybko zostało zamkniętych. Świadomość konsumentów jednak cały czas rośnie, dzięki czemu obecnie coraz częściej wybieramy to, co najmniej szkodliwe dla naszego zdrowia, nawet kosztem wyższej ceny.

Dlaczego zdrowa żywność?

Według najnowszych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, powinniśmy spożywać przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Dzięki takiemu spożyciu gwarantujemy sobie dobre zdrowie, a przez to również dłuższe życie. Okazuje się jednak, że nawet owoce i warzywa mogą mieć również negatywny wpływ na nasz organizm. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na używane do ich uprawy nawozy i pestycydy. Co prawda, gwarantują one większe rozmiary hodowanych roślin, ale jednocześnie „wzbogacają” je w szkodliwe związki chemiczne. Sklep ze zdrową żywnością w Krakowie to miejsce, gdzie kupimy owoce i warzywa ekologiczne, czyli wyprodukowane bez zbędnych polepszaczy. Dotyczy to nie tylko roślin, ale również innych produktów, które znajdziemy na sklepowych półkach. Są one przede wszystkim minimalnie przetworzone oraz pozbawione konserwantów, barwników i pestycydów. Potwierdzają to liczne certyfikaty umieszczone najczęściej na opakowaniach i etykietach. Kupując takie produkty, dostarczamy sobie i najbliższym wszystko to, co najlepsze z natury.

Jakiego rodzaju produkty najlepiej kupować?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, sklep ze zdrową żywnością to doskonałe miejsce do zaopatrywania się w świeże i zdrowe warzywa oraz owoce. Warto jednak zauważyć, że znajduje się tam całe mnóstwo produktów, których prawdopodobnie nie dostaniemy w supermarkecie czy małym sklepiku osiedlowym. O jakich produktach mowa?

Słodziki. Nie chodzi tutaj o zwykły cukier, czy sztuczne słodziki dostępne w niskiej cenie w większości sklepów. Słodziki ekologiczne i zdrowe to ksylitol, erytrytor i stewia. Są one co prawda droższe od tradycyjnego cukru, ale stanowią jego znacznie mniej kaloryczny odpowiednik. Pamiętajmy również, że są to, ze względu na swoje właściwości, zdrowsze zamienniki między innymi dla diabetyków. 

Napoje owocowe. Powszechnie wiadomo, że zaleca się odstawienie tego rodzaju napoi na rzecz soków owocowych oraz najzwyklejszej wody. Ma to na celu przede wszystkim uniknięcie ogromnej ilości substancji słodzących oraz niezdrowych barwników. Odwiedzając jednak dobry sklep ze zdrową żywnością znajdziemy na półkach napoje ekologiczne pozbawione niepotrzebnych dodatków. Zdrowy skład jest potwierdzony odpowiednim certyfikatem, dzięki czemu mamy pewność, że razem z sokiem nie spożywamy stabilizatorów i konserwantów.

Różnego rodzaju mąki, np. kokosowa czy kukurydziana. Tego rodzaju produkty nie są jeszcze na tyle rozpropagowane, aby były dostępne w każdym sklepie pomiędzy mąkami pszennymi i razowymi. Niemniej jednak, są coraz bardziej popularne wśród sympatyków zdrowego odżywiania i osób starających się zrzucić nieco na wadze. Sklep ze zdrową żywnością z pewnością jest miejscem, gdzie tego rodzaju produktów znajdziemy pod dostatkiem. 

Gdzie szukać sklepów ze zdrową żywnością?

Obecnie, nie jest to zadanie trudne. Poza sklepami stacjonarnymi, które znajdziemy w niemal każdym większym mieście w naszym kraju, funkcjonują również sklepy internetowe. Ich główną zaletą jest możliwość robienia zakupów praktycznie o każdej porze dnia bez wychodzenia z domu. Co więcej, towar zostanie dostarczony prosto pod nasze dni nawet następnego dnia. Ponadto, sieć stwarza świetne warunki do porównywania asortymentu różnych producentów oraz cen proponowanych produktów. Jest to świetne rozwiązanie dla niezdecydowanych, ponieważ mogą kilka razy oglądać jedną rzecz zanim zdecydują się na zakup. Dzięki takim możliwościom, praktycznie każdy może zacząć swoją przygodę ze zdrowym i ekologicznym odżywianiem. Wystarczy znaleźć odpowiedni sklep ze zdrową żywnością i do dzieła.