Miód naturalna skarbnica dla zdrowia

Uważany za jeden z najzdrowszych artykułów spożywczych, a na dodatek wytwarzany w sposób naturalny przez pszczoły. Ten słodki smakołyk znany jest ludziom od początku świata. Miód uważany jest za naturalne, najzdrowsze i najstarsze lekarstwo na świecie. Posiada cenne właściwości, które leczą przeziębienie i wzmacniają organizm człowieka. Ma to wielkie znaczenie, gdyż odporny organizm przetrwa niejedno.
Aby wzmocnić swój organizm warto spożywać miód, gdyż posiada on wiele mikroelementów, jak żelazo, potas, wapń, magnez, fosfor, mangan, chlor. Witaminę A, C, B 1, B 2, B 6, B 12, oraz kwas foliowy i biotyny.
W skład miodu wchodzą głównie cukry proste, czyli glukoza i fruktoza, które bardzo szybko wchłaniają się do krwi. To one wpływają na kaloryczność miodu, która w 100 gramach wynosi około 320 kalorii. Mecz ogólnie nie ma co się zrażać kalorycznością tego naturalnego produktu, gdyż w ciągu dnia nie jemy go aż tak dużo.

Jak odbywa się produkcja miodu?

Pszczoły gromadzą miód w plastrach, gdzie leżakuje i dojrzewa. Istnieje kilka rodzajów miodu. Jest miód nektarowy, miód spadziowy, miód mieszany nektarowo-spadziowy.
Miód może posiadać konsystencję stałą lub występować w postaci gęstego płynu. Barwa miodu także może być różna. Od niemalże białej, poprzez jasnożółtą, aż do ciemnobrązowej. Podobnie jest ze smakiem. Miód może mieć delikatny słodki smak, ale może także posiadać ostry lub lekko gorzki smak. Każdy rodzaj miodu najlepiej jest przechowywać w słoiku z ciemnego szkła, gdyż wtedy nie dochodzi do utlenianiu związków, które są najważniejsze, bo najzdrowsze.

Pozyskiwanie miodu dawniej i dziś

Dziś miód pozyskuje się głównie z pasiek pszczelich. Lecz dawno temu zanim człowiek udomowił pszczoły miód pozyskiwano zupełnie inaczej. W warunkach naturalnych pszczoły żyły w dziuplach drzew lub skalnych szczelinach. Chcąc podebrać miód od dziko żyjącej pszczelej rodziny najpierw trzeba było przy pomocy dymu wypędzić pszczoły z gniazda. I wybrać z niego miód. Lub też zabrać plastry z miodem pozostawiając pszczoły. Takie postępowanie było bardzie humanitarne i opłacalne, gdyż pszczoły w tym miejscu nadal produkowały miód.

Z pośród kilku rodzajów miodu, jak wybrać ten najlepszy ?

Najczęściej spotykane rodzaje miodu, to miód lipowy, miód wielokwiatowy, miód wrzosowy, miód rzepakowy, miód gryczany, miód akacjowy i miód spadziowy, ale istnieją jeszcze inne rodzaje miodu.

  • Miód lipowy posiada żółty kolor, intensywny zapach i ostry smak. Po skrystalizowaniu posiada drobnoziarnistą konsystencję i kolor najczęściej brunatny, ale może być również kolor jaśniejszy, np. żółtopomarańczowy. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgorączkowe, hamuje kaszel i pomaga zwalczyć infekcję górnych dróg oddechowych.
  • Miód wielokwiatowy ma jasny lub jasnobrązowy kolor. Taki sam kolor będzie miał po skrystalizowaniu. Kolory i smak miodu wielokwiatowego zależne są od rodzaju kwiatów, z których pszczoły pobierają nektar. Miód wielokwiatowy zawsze ma miły naturalny zapach.
  • Miód wrzosowy ma konsystencję ciągnącej się cieczy. Jest łagodny w smaku i posiada jasny lub ciemnobrązowy kolor. Szybko się krystalizuje i wtedy jego kolor jest pomarańczowy lub ciemnobrunatny, a konsystencja drobnoziarnista. Jest lekko gorzkawy w smaku.
  • Miód rzepakowy pachnie tą rośliną. Posiada jasny słomkowy kolor i słodki smak. Bardzo szybko się krystalizuje. Po skrystalizowaniu posiada jasny kolor i mazistą konsystencję. Wzmacnia organizm każdego po ukończeniu 2 roku życia. U maluchów do 2 roku życia może wywołać reakcję alergiczną. Miód rzepakowy polecany jest ludziom posiadającym tendencję do zapalenia dróg oddechowych. A także chorym na serce, wątrobę i drogi żółciowe.
  • Miód gryczany można stosować do wyrobu miodów pitnych. Pachnie intensywnie gryką, ma średniociemny kolor i dość ostry smak. Po skrystalizowaniu posiada brązowy kolor i gruboziarnistą konsystencję. Wspomaga w niedoborze żelaza i dlatego jest ważny zwłaszcza dla młodych kobiet. Wpływa na odporność organizmu i usprawnia pracę mózgu. Oczyszcza nerki i pęcherz, gdyż działa moczopędnie. I co ważne mogą go spożywać również ludzie borykający się z cukrzycą.
  • Miód akacjowy jest najdelikatniejszym gatunkiem miodu. Posiada jasny kremowy kolor i lekki zapach akacji. Posiada długi czas krystalizacji i nie zmienia kolory po zgęstnieniu.
  • Miód spadziowy powstaje w ten sposób, że pszczoły znoszą do ula nektar pochodzący z kwiatów lub spadzi. Spadź inaczej zwana jest rosą miodową. Spadź jest zbierana przez pszczoły podobnie, jak nektar kwiatowy i przetwarzana na miód. Jest to słodka ciecz znajdująca się na gałęziach drzewa świerkowego, jodły, modrzewia, lipy, dębu.
  • Miód spadziowy posiada intensywny zapach przypominający przyprawy korzenne i lekko cierpki smak, który zawdzięcza garbnikom i żywicy. Miód spadziowy posiada cechy antybiotyku. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. W swoim składzie posiada sacharozę, glukozę, fruktozę, melecytozę i jeszcze kilka innych składników.
  • Miód malinowy również istnieje, choć rzadko go spotykamy na rynku. Jest bardzo dobry zwłaszcza dla dzieci. Lecz również dla dorosłych, gdyż działa przeciwmiażdżycowo. Działa podobnie, jak sok malinowy, czyli napotnie, przeciwgorączkowo, przeciwbakteryjnie. Można go też stosować przy zaburzeniach przewodu pokarmowego i niedokrwistości.
  • Miód koniczynowy posiada zapach koniczyny, jasny kolor, który nie zmienia się po skrystalizowaniu. Jest bardzo słodki w smaku.
  • Miód pochodzi z kwiatów zioła zwanego mniszkiem lekarskim do krystalizacji dochodzi w ciągu kilku tygodni. Po tym uzyskuje jasnobrązowy kolor i ciągliwą konsystencję, która z czasem twardnieje. Miód z mniszka lekarskiego posiada mocny zapach i bardzo słodki wyrazisty smak.