Sól kuchenna potrzebna i zdradliwa

Dla większości ludzi na świecie niemożliwe jest przygotowywanie dań zwłaszcza gorących bez obecności soli kuchennej. I choć czasem gotując rezygnujemy z białej soli, ale za to stosujemy na przykład kucharek, a tam również znajduje się sól. Sól na dobre zakorzeniła się w kuchni większości ludzi na świecie. Lecz jest też spora grupa ludzi, którzy w swojej kuchni nie używają soli zastępując ją przyprawami i ziołami. Jest to o wiele zdrowsza alternatywa. Ale sól mimo tego, że powszechnie uważana jest za białego truciciela naszego organizmu, to jednak stosowana w niewielkich ilościach może wspomóc nasz organizm. A to wszystko dzięki obecności chloru i sodu. Ponieważ składniki te decydują o prawidłowym przebiegu trawienia, utrzymaniu właściwej kwasowości w żołądku, dostarczają organizmowi sodu, odpowiadają za gospodarkę wodną w naszym organizmie.

Czym jest sól?

Sól jest cennym darem natury i surowcem znanym od starożytności. Sześć wieków temu sól uważana była za białe złoto i używana nawet jako środek płatniczy. Sól wydobywana jest w kopalniach ze skał solnych.
Nieoczyszczona zawiera sód, chlor, magnez, wapń. Oczyszczona jest chlorkiem sodu. Ta, którą kupujemy w sklepie często wzbogacana jest jodem. Nadużywanie soli prowadzi do zaburzeń pracy nerek, sprzyja rozwojowi nowotworu żołądka, a zwłaszcza źle wpływa na nadciśnienie tętnicze. A wysokie ciśnienie przyczynia się często do zgonu.

Rodzaje soli


– Sól morska pochodzi z odparowanej wody morskiej. Bogata jest w jod, magnez, żelazo, wapń, mangan. I zawiera mniej sodu od soli kuchennej.
– Sól ziołowa smakowa składa się ze zwykłej soli, której jest około 75 %, wzmacniaczy smaku i ziół. W skład ziół wchodzi np. suszona cebula, czosnek, bazylia, cząber.
– Sól peklowa, to rodzaj soli stosowany do peklowania wędlin. Sól taka zawiera chlorek sodu i saletrę.

Jeszcze inne wiadomości o soli

– Sól zaliczana jest do artykułów spożywczych i stosowana jako przyprawa kuchenna.
– Dziś tak, jak kiedyś sól jest konserwantem, gdyż zapobiega zepsuciu się mięsa, ryb, serów.
– Wykorzystywana jest również w medycynie i przemyśle.
– Sól posiada właściwości złuszczające i dlatego stosuje się ją do produkcji kosmetyków.
– Stosowana jest też do masażu i do kąpieli leczniczych.
– W medycynie używana jest podczas zatruć pokarmowych i do oczyszczania zewnętrznych części ciała np. ran. Oraz jako roztwór solny do inhalacji przy leczeniu górnych dróg oddechowych i do płukania gardła, podczas infekcji bakteryjnej.
– Roztwór solny służy też podczas zimy, gdyż rozpuszcza lód lepiej niż piasek i nie pozostawia nieczystości tak, jak piach. Chroni ludzi przed poślizgiem, przed upadkami i wypadkami samochodowymi.
– Sól jest też ważnym składnikiem paszy dla zwierząt, gdyż jest źródłem chloru i sodu.
– Ze względu na jej właściwości wybielające sól stosowana jest do wybielania trudnych do uprania plam.
– Lecz nie tylko, bo stosowana jest na dużą skalę w przemyśle chemicznym do produkcji tworzyw sztucznych, włókien.
– A także do produkcji wielu środków higienicznych, jak papier, mydło, środki dezynfekujące.