Kmin rzymski a kminek – -różnice i zastosowanie w kuchni

Często mylimy kminek z kminem rzymskim. A są to dwie różne przyprawy, a rożnych właściwościach. Stosujemy je także do różnych potraw, a nie zamiennie. Zatem czym się różni kmin rzymski od kminku?

Kmin rzymski a kminek

W Polce dużo bardziej znany jest kminek. Znalazł on szerokie zastosowanie szczególnie w kuchni regionalnej. Kminek jest rośliną dwuletnią, która występuje w Europie, Azji, Afryce. Natomiast kumin to roślina jednoroczna, którą można spotkać w rejonach Morza Śródziemnego. Nie jest odporna na mróz, dlatego nie uprawia się jej w Polsce. Rośliny różnią się smakiem, kolorem, zapachem i zastosowaniem.

Kminek – zastosowanie

Nasiona kminku zawierają olejki eteryczne, przeciwutleniacze oraz kwasy organiczne. Dlatego ta roślina posiada właściwości lecznice. Kminek działa rozkurczowo, pomaga na wzdęcia i bóle brzucha, Stosuje się go w problemach żołądkowych, np. przy braku apetytu, przy zaparciach. Kminek może także łagodzić objawy choroby wrzodowej. Polecany jest przede wszystkim osobom starszym. Poza właściwościami zdrowotnymi, kminek stosuje się w kuchni. Trudno sobie wyobrazić kiszoną kapustę bez tej przyprawy. Również kminek dodaje się do takich potraw jak: bigos, pieczywo, słone ciasteczka, kapuśniak, zupa grzybowa, sosów i mięs. W swoim składzie posiada także wiele cennych minerałów: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk.

Kmin rzymski – zastosowanie

Kmin rzymski, czyli kumin jest w Polsce mniej znany niż kminek. Kmin także posiada szereg właściwości leczniczych. W swoim składzie zawiera flawonoid i olejek eteryczny. Także ma wiele minerałów: żelazo, mangan, magnez, wapń. Kmin rzymski działa zarówno przeciwzapalnie, jak i przeciwwirusowo. Zaleca się jego stosowanie przy chrypce, bólu gardła. Ma pozytywny wpływ na układ trawienny – likwiduje kolki i wzdęcia. Przyprawa wpływa korzystnie na układ krwionośny i pracę serca. „Warto dodać, że nasiona kuminu stosowane są w ziołolecznictwie do oczyszczenia organizmu z toksyn, polepszenia apetytu, a także do usystematyzowania cyklu miesiączkowego u kobiet. Uważa się także, ze przyprawa korzystnie wpływ na nasz nastrój i działa relaksująco”. Od lat stosowany jest jako dodatek do potraw. Kmin rzymski posiada bardzo intensywny smak. Jest jednym ze składników przyprawy carry. Sam kumin można dodawać do potraw mięsnych, zup, sałatek, marynat, ryb. Pasuje również do ziemniaków, grochu i fasoli. Można go dodawać do potraw na dwa sposoby: surowy, w postaci ziarenek lub podprażony na patelni (wtedy ma lekko orzechowy posmak).