Jak często wymieniać samochodowy filtr oleju?

Jednym z zadań oleju silnikowego jest usuwanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które mogły znaleźć się w silniku w wyniku tarcia wewnętrznych elementów czy w wyniku czynników zewnętrznych. Aby jednak oczyszczanie silnika przez olej miało sens, to należy owe zanieczyszczenia z oleju usuwać. W przeciwnym wypadku zanieczyszczenia krążyłby wraz z olejem i mogłyby dostać się do kluczowych miejsc, takich jak przykładowo komora spalania. Jak już się pewnie domyślasz, to właśnie filtr oleju jest odpowiedzialny za to ważne zadanie, więc musi być co jakiś czas wymieniany. Jak często jednak należy to robić? Na to pytanie odpowiemy w tym wpisie.

Zalecenia producenta

Najłatwiejszym sposobem na ustalenie jak często należy wymieniać olej w samochodzie jest zwykłe zajrzenie do instrukcji obsługi. Producenci samochodów podają konkretne zalecenia dostosowane do typu silnika, specyfikacji oleju i warunków jazdy. Niektóre pojazdy mogą mieć filtry zaprojektowane na dwie wymiany oleju, podczas gdy inne mogą wymagać częstszych wymian.

Coroczny przegląd

Jeśli twój samochód jest nieco starszy i instrukcja obsługi już dawno zniknęła, to możesz zastosować nasz ulubiony sposób, czyli zsynchronizować wymiany filtra oleju z obowiązkowym, corocznym przeglądem technicznym. W takiej sytuacji należy zaplanować wizytę u mechanika, kiedy widzisz, że zbliża się termin corocznego badania technicznego. Warto wtedy wymienić olej i wszystkie filtry, w tym filtr oleju i poprosić mechanika o szybki przegląd. Stosując ten sposób nie tylko zadbasz o systematyczne i rzetelne wymiany ważnego filtra, ale niejako przygotujesz się do badania technicznego i znacząco zmniejszysz ryzyko, że w jego trakcie pojawi się jakaś nieprzyjemna niespodzianka.

Podsumowanie

Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio zmieniałeś filtr oleju lub w ogóle olej, to na początek wejdź do sklepu internetowego signeda.pl, zamów wszelkie potrzebne części i płyny, po czym umów się na wizytę u mechanika. Dbanie o terminowe wymiany płynów i filtrów sprawi, że twój samochód dłużej będzie działał bezawaryjnie, co w dłuższym rozrachunku będzie też dobre dla twojego portfela.

Materiał zewnętrzny