Króliki, co i jak ?

Jest jednym z udomowionych przez ludzi zwierząt. Zwierzęciem, które kochają dzieci, gdyż jest puszysty i miły w dotyku. Dorośli natomiast przepadają za jego mięsem, które bardzo im smakuje zwłaszcza w pasztecie. Mowa oczywiście o królikach. Króliki hoduje się nie tylko dla mięsa, ale również dla skór i wełny. A często także trzyma się je w domu, gdzie służą do towarzystwa lub jako maskotka. Należy jednak pamiętać, że królik, to żywe stworzenie, które cieszy się, gdy jest mu dobrze i cierpi, gdy jest męczone na przykład przez małe dzieci. Króliki wykorzystywane są także w pracach laboratoryjnych i do celów badawczych, z czym wielu się nie zgadza, lecz to już temat na inny artykuł.

Trochę historii królika

Króliki należą do rodziny zającowatych. Według źródeł pierwszym miejscem ich udomowienia była Hiszpania. Początkowo nie istniały różne rasy. Królik był szary tak, jak dziś zające. Dopiero w szesnastym wieku pojawiły się rasy kolorowe. Największą popularność zdobyły króliki w dziewiętnastym wieku. Wówczas modyfikowano rasy i organizowano wystawy na przykład w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej. Dziś królik najczęściej hodowany jest dla mięsa, skór i wełny. Oczywiście wystawy tych zwierząt także się odbywają. Do największych producentów tych zwierząt na świecie należy Hiszpania, Włochy i Francja. Także w Polsce od czasów zakończenia drugiej wojny światowej hodowane są królik, lecz na mniejszą skalę niż w krajach przodujących.

Hodowla królika

Zabierając się za hodowlę królików trzeba pamiętać, że króliki potrzebują ruchu. Hodować króliki możemy na kilka sposobów.
– Może to być chów półwolny. Czyli na przykład podczas letnich miesięcy hodowla w ogródku, który jest dobrze zabezpieczony, aby nie doszło do wtargnięcia innych zwierząt i zamordowania królików.
– Albo też hodowla luzem w pomieszczeniu inwentarskim.
– Króliki można hodować również w dużych klatkach na wolnym powietrzu.
– Jak i w dużych klatkach w pomieszczeniach zamkniętych, a zwłaszcza podczas zimowych miesięcy.

Czym karmić króliki?

Króliki, to bardzo nieodporne zwierzęta. Zła dieta i brak higieny w ich trzymaniu może doprowadzić do choroby i zniszczenia hodowli, bo leczenie królików jest zazwyczaj nieskuteczne. Królik ma bardzo dobrze rozwinięty układ pokarmowy. Jest on zwierzęciem roślinożernym. Królik musi cały czas żuć pożywienie ponieważ jego żołądek jest mały. Dlatego hodując te zwierzęta należy zadbać, o stały dostęp do karmy, na przykład do siana. Siano jest podstawowym składnikiem diety królika w zimie. Natomiast w lecie trawa zastępuje siano, byle tylko nie była podawana królikom, jak jest mokra. Królik nie pogardzi również marchewką i innymi warzywami okopowymi, oraz ziołami. Jednak nie wolno podawać królikom ziaren zbóż, bo to źle wpływa na ich zęby i układ trawienny. Trzeba wiedzieć, że króliki jedzą ciągle, bo w przeciwnym razie dochodzi u nich do zaburzeń trawiennych.

Rozród królika

Króliki osiągają dojrzałość płciową około szóstego miesiąca życia. Lecz te należące do ras dużych dopiero około ósmego miesiąca życia. Gdy królik osiągnie dojrzałość płciową, to może rozmnażać się niemal na okrągło. Samica rodzi małe często i zazwyczaj jest ich dużo w miocie. Choć liczebność małych uzależniona jest od rasy. Ciąża u królika trwa 31 dni. Po urodzeniu małe króliki ważą około 50 gram i są głuche, ślepe i łyse. Dopiero po trzech dniach zaczynają porastać sierścią. A widzieć zaczynają po dwunastu dniach. Po czym rosną bardzo szybko.
Małe króliki są przepiękne i zabawne. Lecz są to czujące stworzenia i to zawsze trzeba mieć to na myśli niezależnie od tego, czy hodowane są na sprzedaż, czy trzymane w domu, jako pupilek. Nie wolno ich dręczyć, męczyć i stresować.