W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób korzysta z przeróżnych technik drukarskich. Jednym z nowoczesnych i popularnych rodzajów druku jest – druk fleksograficzny. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest fleksografia, kiedy warto z niej skorzystać oraz, jakie ma ona zalety.
Co to jest fleksografia?
\Fleksografia to jedna z technik drukarskich, która polega na wykorzystywaniu ciekłych farb szybkoschnących. Nazwa tej techniki pochodzi od słowa flekso, co oznacza giętki. Drukarnia fleksograficzna używa specjalnych giętkich form – dzięki nim można uzyskać efekt wypukłego druku. Metoda ta pojawiła się w połowie lat 50. XIX wieku. W 1853 roku na terenie USA wyprodukowano pierwszą na świecie elastyczną płytę, która była przeznaczona do produkcji przy użyciu rotacyjnej maszyny drukarskiej. Ta technika jednak zyskała na popularności dopiero w latach 30. XX wieku. Był to czas, gdy metalowa czcionka została zastąpiona specjalną formą, która była wykonaną z gumy wulkanizowanej. W tego rodzaju pracy wykorzystano także specjalne do tego przeznaczone – farby szybkoschnące.
W dzisiejszych czasach większość drukarni najczęściej używa form drukowych, które są wytworzone z polimeru. Technikę fleksograficzną cechuje uniwersalność. Co więcej dzięki niej można produkować dekoracyjne opakowania z przeróżnych materiałów, na przykład: z folii czy tektury falistej. Pojemniki te mogą mieć również oryginalne kształty. Zdecydowanie można stwierdzić, że fleksografia niesie za sobą ogromny potencjał dla branży opakowaniowej.
Kiedy warto wybrać technikę fleksograficzną?
Większość profesjonalnych zakładów drukarskich najczęściej polecaj fleksografię jako alternatywę na przykład: dla sitodruku. Ten rodzaj druku cechuje głównie “atrakcyjność kosztowa” przy realizacji produkcji, która jest wysokonakładowej. Jest to równoznaczne z tym, że z druku fleksograficznego najchętniej korzystają firmy, które potrzebują wielotysięcznych lub nawet wielomilionowych partii etykiet oraz opakowań. Warto wiedzieć, że bardzo duża część etykiet i opakowań, które są dostępne na rynku zostaje wyprodukowana właśnie przy użyciu właśnie fleksografii. Technika fleksograficzna doskonale sprawdzi się w produkcji etykiet oraz różnego typu opakowań, na przykład: tekturowych, plastikowych, elastycznych i kartonowych. Jest to również bardzo ekologiczna metoda, co jest ważne w dzisiejszych czasach.
Zalety druku fleksograficznego
Nowoczesna fleksografia niesie za sobą naprawdę bardzo dużo zalet. Po pierwsze pozwala ona obniżyć koszty zachowując jednocześnie dobrą jakość. Co więcej za pomocą tej techniki można wykonać wydruki na różnorodnych podłożach, na przykład: na materiałach ekologicznych, czy foliach metalizowanych. Kolejną zaletą druku fleksograficznego jest możliwość uzyskania etykiet oraz opakowań, które z pewnością będą wyróżniały się na sklepowych regałach – jedyne co jest potrzebne to ciekawy projekt graficzny połączony z chwytliwym przekazem. Jeżeli chcesz skorzystać z oferty druku fleksograficznego koniecznie odwiedź stronę: https://folmaxdruk.pl/.